Utegymmet på Örnäs har fått fler stationer

Vi har nu byggt till utegymmet med ett flertal stationer i Örnässkogen. Örnäsprojektet har under längre tid arbetat för att utveckla utemiljön i Örnäsområdet. Detta ska vara till gagn för Åmåls invånare, föreningar, turister och till Karlbergsgymnasiets elever och personal. Tidigare har gruppen projekterat en discgolfbana, en beachvolleyboll/beachandbollsplan, en handikappanpassad utsiktsplats på Klockarbergen, ett vindskydd med grillplats vid Furuhäll, grillplats vid Kamratplanerna samt utveckling av ett hälsospår. Karlbergsgymnasiets representanter i Örnäsprojektet är Björn Staf och Jonas Rehnberg.

Bild på utegymmet i Örnäsparken
Bild på utegymmet i Örnäsparken
Bild på utegymmet i Örnäsparken

Sidan uppdaterades 2019-02-01

Synpunkter på sidan?