Lättläst


Karlbergsgymnasiet är en gymnasieskola i Åmål.
Vi har drygt 780 elever från både Åmål och andra orter.
Våra lokaler finns samlade under samma tak.
Det ger oss stora möjligheter till variation inom skolan.

Här finns fem Yrkesprogram
• Barn och fritidsprogrammet
• El och energiprogrammet
• Handels och administrationsprogrammet
• Industritekniska programmet
• Vård- och omsorgsprogrammet

Här finns fem Högskoleförberedande program
• Ekonomiprogrammet
• Estetiska programmet
• Naturvetenskapsprogrammet
• Samhällsvetenskapsprogrammet
• Teknikprogrammet


Vi har också Gymnasiesärskola
• Programmet för Administration, Handel och varuhantering  
• Individuella programmen 

Vi har även Nationell idrottsutbildning
• NIU fotboll

På alla program kan man välja profil
• Bild 
• Dans
• Musik
• Idrott 




Ta gärna kontakt med oss så berättar vi mer.


Verksamhetschef enheten Gymnasieskola

Mats Aronsson
Telefon 0532-172 18
mats.aronsson@amal.se


Rektor enhet 1

Charlotte Bring
Telefon 0532-172 05
charlotte.bring@amal.se

(Ansvarar för BF, HA, VO)

Rektor enhet 2

Joakim Axelsson
Telefon 0532-173 63
joakim.axelsson@amal.se
(Ansvarar för EK, NA, SA)

Rektor enhet 3

Jonathan Lindström
Telefon 0532-173 53
jonathan.lindstrom@amal.se
(Ansvarar för EE, ES, IN, TE)


Rektor enhet 4

Magnus Skoglund
Telefon 0532-170 93
magnus.skoglund@amal.se 
(Ansvarar för EHT, IP, NIU, IM)

Verksamhetschef Stöd och resurs

Lena Bergling Forsell
Telefon 0532-171 23
lena.forsell-bergling@amal.se

Studie- & yrkesvägledare

Ann-Christin Hard
Telefon 0532-17249
ann-christin.hard@amal.se

Malin Krokström
Telefon 0532-17351
malin.krokstrom@amal.se

Sidan uppdaterades 2019-05-08

Synpunkter på sidan?